Siemens 80MVA 115/10,5kV
Technical specifications
| Quantity | 3 pcs |
| Brand | Siemens |
| Year of Manufacture | 2023 |
| Condition | Surplus |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 80 000 / 48 000kVA |
| Method of Cooling | ONAF / ONAN ( 100% / 60% ) |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 115 000 / 10 500 V |
| Insulation Level | HV Um 126 / LI 480 / LIC 550 / AC 200kV |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | +-9 x 1,78% |
| Frequency | 50 Hz |
| Scheme and winding connection group | YNd11 |
| Total Weight | ~85 000 kg |
| Weight of Oil | ~17 000 kg |

