Electrotherm 37-40 MVA
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Electrotherm |
| Year of Manufacture | 2021 |
| Condition | Surplus |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 37000 / 40 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 63000 / 20000 V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | +-8×1.25% |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNd1 |
| Standards | IEC-60076 |
| Total Weight | 62 700 kg |
| Weight of Oil | 14 500 kg |

