TAL 100 MVA 220/33 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Technical Associates Limited |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 100 000kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 220000/33000 V |
| Tapping Range | +-8×1.25% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNynO |
| Total Weight | ~11500 kg |
| Weight of Oil | ~3000 kg |

