ABB 1 MVA 20/10/0,4 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB Strömberg Power |
| Year of Manufacture | 1991 |
| Condition | Used |
| Basic Transformer Design | Oil-immersed |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Rated Power | 1000 kVA |
| Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 20 000 / 10 000 / 400 V |
| Tapping Range | 20 or 10 kV |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | D(D)yn11 |
| Impedance | 5,7% |
| Total Weight | 2 800 kg |

