MOERE 1600 kVA 22/11 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Moere |
| Year of Manufacture | 2011 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, hermetically sealed |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 1600 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 22 000 / 11 000 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer |
| Tapping Range | 19800-23100V |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Yyn0 |
| Total Weight | 3 705 kg |
| Weight of Oil | 836 kg |

