ABB 16/22 MVA 55/11/6,6 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2000 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 16 000 / 21 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 55 000 / 11 000 – 6 600 V (double voltages) |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | 55 000 V +-8×1,67% |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNyn0d11 |
| Standards | IEC-60076 |

