ABB 2 MVA 11,5/0,4 kV
Technical specifications
| Quantity | 8 pcs |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2005 |
| Condition | Used |
| Basic Transformer Design | Oil-immersed |
| Application | Power Transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Rated Power | 2000 kVA |
| Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 11 550 / 400 V |
| Tapping Range | 11 550 V +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Ynd11 |
| Impedance | 6,4% |
| Total Weigth | ~5 260kg |

