VonRoll 2,8 MVA 21/0,4 kV Dyn5
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | VonRoll |
| Year of Manufacture | 2015 |
| Condition | Un-used, Surplus |
| Basic Transformer Design | Oil-immersed |
| Application | Power Transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Rated Power | 2800 kVA |
| Cooling | KNAN (Midel 7131 Oil) |
| Voltage Ratio | 21 000 / 400 V |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn5 |
| Impedance | 6,24% |
| Total Weigth | 5 300 kg |

