Stromberg 1 MVA 20/0,4 kV Dyn11
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Strömberg |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1991 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, hermetically sealed |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 1000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV | 20000 V +-2×2.5% / 400 V |
| Impedance | 5.1% |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 2870 kg |
| Weight of Oil | 660 kg |

