Siemens 15 MVA 33/11 kV with OLTC
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Siemens |
| Year of Manufacture | 2018 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformers |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 15 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 33000/11000 V |
| Voltage Regulation | Motorized OLTC On-load tap changer |
| Tapping Range | 33 000 V +4-12×1,25% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn1 |

