ABB 63 MVA 22/10 kV
Technical specifications
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2014 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 63 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF (60/100%) |
| Voltage Ratio | 22 000 / 10 000 V |
| Voltage Regulation | Regulation with Booster Solution |
| Tapping Range | +-16 x 625V |
| Impedance | 15% |
| No-load Losses | 20 000 W |
| Load Losses | 288 600 W |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 60/65 K |
| Connection | Dyn11 |

