2 pcs. ASEA 40 MVA 132/11 kV
Technical specifications
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | ASEA |
| Year of Manufacture | 1981 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformers |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 40 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 132 000/11 000 V |
| Voltage Regulation | Motorized OLTC On-load tap changer |
| Tapping Range | 132 000 V +-10x 1,67% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNyn0 |

