2 pcs. SIEMENS 12 MVA 20/6,93 kV
Technical specifications
| Quantity | 2 pcs |
| Year of Manufacture | 2006 |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Tank Design | rigid tank, with attachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 12000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 20000/ 6930 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | 20 000 V +-2×5% / 6 930 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn1 |
| Short circuit impedance | 10% |

