Elettromeccanica Colombo 8,2 MVA @ 23/6,3 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Elettromeccanica Colombo |
| Basic Design | Oil-immersed, conservator type |
| Number of Phases | Three-phase |
| Application | Auto transformer |
| Rated Power | 8200 – 13000 kVA (see table) |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 23000-11000 / 6300-20000 V (see table) |
| Connection | Y(star) (auto connected) |
| Frequency | 50 Hz |
| Outer Dimensions (LxWxH) | 3060x2700x2600 mm |
| Total Weight | 12000 kg |

