VTD 10 MVA 132/6,3 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | VTD, Tamini Group |
| Year of Manufacture | 2007 |
| Condition | Unused, surplus |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | rigid tank with cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 10 000kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 132 000 / 6300 V |
| Voltage Regulation | OLTC Tap Changer in 17 steps |
| Tapping Range | +-8×1,25% |
| Frequency | 50 Hz |
| Impedance | 11,09% |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | 28500 kg |

