TBA 10 pcs NEW 2000 kVA 20/0,4 kV Dyn5
Technical specifications
| Quantity | 10 pcs |
| Brand | TBA! |
| Condition | Unused |
| Year of Manufacture | 2016 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, hermetically sealed |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 2000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV1 | 20000 / 400 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn5 |
| No-load Losses | 2100 W |
| Load Losses | 18000 W |
| Standards | IEC 60076-1 |
| Temp. rise | 40ºC / 65 K / 60 K |
| Insulation levels HV | 24 / 125 / 50 kV (Vmax / LI / AC) |
| Insulation levels LV | 1,1 / 20 / 10 kV (Vmax / LI / AC) |
| Material HV/LV | Al/Al |
| Total Weight | 5000 kg |

