Strömberg 4 MVA 21/6.6kV GSU-Transformer
Technical specifications
| Year of Manufacture | 1988 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, Conservator Type |
| Tank Design | Corrugated tank design |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 4 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 21 000 / 6 600 V |
| Voltage Regulation | To be adviced! |
| Tapping Range | To be adviced! |
| Frequency | 50 Hz |
| Insulation levels HV | (Um / LI / AC) 24 / 125 / 50 kV |
| Insulation levels LV | (Um / LI / AC) 7,2 / 60 / 20 kV |
| Connection | YNd11 |
| Impedance | 6,8 % |
| No-load losses | 3 943 W |
| Load-losses | 23 174 W |
| Total Weight | 8 400 kg |

