TBA 40 MVA 66 kV / 15,6 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | TBA |
| Year of Manufacture | 201X |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 32 000kVA / 40 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 66 000 +-1 000 V / 27 000 +-4 000 V as YNyn0 connected |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 66 000 +-1 000 V / 15 600 +-2 300 V as YNd11 connected |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) and Off-circuit tap changer |
| Tapping Range Primary | OLTC in 22 steps 77 kV – 55 kV |
| Tapping Range Secondary | Off-circuit TC 31 – 23 as YNyn0 connected |
| Tapping Range Secondary | Off-circuit TC 17,9 – 13,3 as YNd11 connected |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNyn0/YNd11 |
| Total Weight | ~ 65 000 kg |
| Weight of Oil | ~ 17 700 kg |
| Transport Weight | ~ 37 600 kg |

