CG 225 MVA 230/19 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | CG |
| Year of Manufacture | 2012 |
| Condition | Surplus, unused! |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 225 000 kVA |
| Method of Cooling | ODAF |
| Voltage Ratio | 230 000/ 19 000 V |
| Voltage Regulation | On-load Tap Changer, |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65 K |
| Connection | YNd1 |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | ~287 600 kg |
| Weight of Oil | ~69 900 kg |
| Regulation Range of OLTC | 299000-207000 V / 19000 V |

