ALSTOM 12,5 MVA 62,5/15 kV
Technical specifications
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | ALSTOM |
| Year of Manufacture | 2000 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 12 500 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 62 500/ 15 000 V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | OLTC in 17 steps 53,75 to 71,25 kV (62,5+-14%) |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNyn0 |
| Total Weight | ~ 30 600 kg |
| Weight of Oil | ~ 14 300 kg |
| Transport Weight | ~ 30 600 kg |

