Oy Strömberg Ab Strömberg 500 kVA 20 (10)/0,4 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Strömberg |
| Year of Manufacture | 1989 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 500 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 20000/ 400 V or 10000 / 400 V |
| Voltage Regulation | Off-Circuit Tap Changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | D(D)yn11 |
| Total Weight | 1880 kg |

