5 pcs ALSTOM 2 MVA 10/0,4 kv
Technical specifications
| Year of Manufacture | 1999 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, hermetic |
| Tank Design | corrugated tank design, flexible cooling fins |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 2000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 10 000 / 400 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2,5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65 K |
| Connection | Dyn5 |
| Impedance | ~6% |
| Total Weight | 4420 kg |

