ASEA 10 MVA 10,5/3,3 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ASEA |
| Year of Manufacture | 1977 |
| Condition | Used, Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | rigid tank with cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 10000kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 10 500 / 3 300 V |
| Voltage Regulation | OLTC Motorized Tap Changer |
| Tapping Range | +-8×1,67%, see table below |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNyn0 |
| Total Weight | 24 000 kg |
| Weight of Oil | 6 600 kg |

