ASEA 6,3MVA, 21/10kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ASEA |
| Year of Manufacture | 1977 |
| Condition | Used, Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | rigid tank with cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 6300 kVA |
| Method of Cooling | ONAF |
| Voltage Ratio | 21 000 / 11 000 V |
| Voltage Regulation | OLTC Motorized Tap Changer |
| Tapping Range | +-8 Steps, 18200V – 23 800V |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNyn0 |
| Total Weight | 17 200kg |
| Weight of Oil | 5 200 kg |

