SIEMENS 2,7 MVA 10,5/0,72 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Siemens – GEAFOL |
| Condition | Used |
| Year of Manufacture | 2007 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | Dry-Type Cast Resin |
| Classification | E2/C2/F1 |
| Ingress Protection | IP00 |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 2700 kVA |
| Method of Cooling | AN |
| Voltage Ratio – HV/LV | 10500 / 720 V |
| Voltage Regulation | Bolted Links |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Thermal Class (HV/LV) | Class F/F |
| Connection | Dyn5 |
| Impedance | 6,1% |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Total Weight | 4800 kg |

