ABB 30 MVA 132/11 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 1993 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 15 000/30 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF |
| Voltage Ratio | 132000 / 11000 V |
| Voltage Regulation | TBA! |
| Tapping Range | TBA! |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 60/65 K |
| Connection | YNd11 |
| Total Transp. Weight | 34320 kg |

