Schneider 6,3 MVA 21/6,3 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | France Transfo / Schneider Electric |
| Year of Manufacture | 2001 |
| Condition | Used, Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | rigid tank with cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 6300 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 21000 / 6300 V |
| Voltage Regulation | Off-Circuit Tap Changer |
| Tapping Range | +-2×5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Impedance | 8,27% |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | 10300 kg |
| Weight of Oil | 2400 kg |

