France Transfo 1,6 MVA 6,6/0,4 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | France Transfo, France |
| Year of Manufacture | 1997 |
| Condition | Second Hand |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Ingress Protection | IP315 |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | Three-phase |
| Rated Power | 1600 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 6600 / 400 V |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Temperature Class | Class F |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Impedance | 6 % |
| Weight Without Enclosure | 4790 kg |
| Total Weight incl. Encl. | 5180 kg |

