PE 25 MVA 115/20kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | PE |
| Year of Manufacture | 2009 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 25 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 115 000/ 20 000V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) in ± 8 Steps |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | ~33 000 kg |
| Weight of Oil | ~7 800 kg |
| Tapping Range | ± 8 x 10 %, see table below |

