GE 25 MVA 138/21,5 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | GE |
| Year of Manufacture | 2008 |
| Condition | Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 25000 kVA |
| Method of Cooling | ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 138000 / 21500 V |
| Primary Current | 116,2 – 105 – 95 A |
| Secondary Current | 671 A |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | see table below for tapping range |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | ~69000 kg |
| Weight of Oil | ~23500 kg |

