ETRA 33 25 MVA 135/23 kV – YoM 2005
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ETRA 33 |
| Year of Manufacture | 2005 |
| Condition | Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 25000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 135000/23000 V |
| Voltage Regulation | on-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | +-9×1,67%, see table below for tapping range |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd5 |
| Impedance | 11,63% |
| Total Weight | ~45000 kg |
| Weight of Oil | ~10700 kg |

