Oy Strömberg Ab 16 MVA 110/33/22/11 kV
Technical specifications
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Strömberg |
| Year of Manufacture | 1974 |
| Condition | Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, foced cooling |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 16000 kVA |
| Method of Cooling | OFAF (oil forceed air forced) |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 110000/33000/22000/11000 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Impedance | 10,8 % |
| Connection | YNyn0 (yn0) (yn0) |
| Total Weight | ~27300 kg |
| Weight of Oil | ~8600 kg |

